Dziękujemy za współpracę z BWA Krosno i zapraszamy na wystawę
"Powarsztatowa Wystawa Ikon"

Wernisaż: 11 lutego, piątek, godz. 18:00

Czas trwania: 11 lutego - 13 lutego

Miejsce: Mała sala wystawowa (I piętro), BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie pełne jest ikon!
Obok wystawy Sylwestra Stabryły "Ikonostas", proponujemy kolejną ekspozycję i okazję do spotkania dla osób zainteresowanych tematem malarstwa ikonowego.
Zapraszamy na weekendową wystawę podsumowującą Warsztaty Pisania Ikon, na której zaprezentowane zostaną ikony stworzone przez siedem uczestniczek i prowadzącą warsztaty.
Była nią Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz, która tak wspomina spotkania:
"Warsztaty pisania ikon w BWA Krosno rozpoczęłam w październiku 2021 roku. Czas ten był wyjątkowym czasem. Mądrą drogą wszystkich uczestniczek i moją.
Początek był oficjalnym wprowadzeniem do ikony, techniki, teologi, mistycyzmu. Pisałyśmy ikonę Matki Bożej Umilenia przy muzyce cerkiewnej, w ciszy...To wprowadzało inny nastrój pracy. Dla jednych uczestniczek był to czas wyłączenia trosk, dla drugich zapomnienie o fizycznym bólu. Ciekawym doświadczeniem dla mnie było to, że w trakcie trwania warsztatów przybywało kursantek. Przyszły one w rożnym czasie i w rożnym momencie trwania naszej pracy, ale postanowiłam przyjąć wszystkie chętne z otwartością. I to chciałabym podkreślić, że żadna osoba pisząca ikonę nie była przypadkowa. Podarowałyśmy sobie niezwykły czas, dobro i doświadczenie własnego życia.
Na zajęciach nauczyłyśmy się przenosić wzór, malowałyśmy farbami olejnymi z wykorzystaniem podmalówek. Najistotniejszym elementem ikony było światło. Pomimo takiego samego sposobu prowadzenia warsztatów, każda z uczestniczek napisała w swoim własnym stylu obraz Maryi z Dzieciątkiem, zawierając w nim swoją tożsamość i osobowość. Ostatnie zajęcia były istotą wszystkich naszych spotkań, ponieważ każda z nas opisała swoja drogę z ikoną, indywidualne doświadczenie, zmiany, otworzenie się na siebie i grupę.
,, Co ty z tego malowania będziesz mieć? ‘’ - to zdanie słyszałam często przez okres mojej edukacji i po skończeniu studiów. Dziś mówię, że mam wiele... Przede wszystkim mam spotkanie z drugim człowiekiem, które ubogaca moje życie! Ta świadomość pozwala mi wzrastać, zmieniać się i rozwijać do dziś."
BWA KROSNO